Spacerem przez... Gliwice!
Śląsk coraz częściej udowadnia sceptykom, że nie powinien być kojarzony wyłącznie z kopalniami. Mimo to wielu ludzi na dźwięk słowa „Śląsk” wciąż ma w głowie obraz węgla. A to duży błąd! Województwo śląskie z roku na rok pięknieje. I nie mówimy tu tylko o stolicy, czyli Katowicach. Idealnym przykładem rozwojowego miasta są Gliwice. To właśnie tutaj znajdziecie wiele niesamowitych atrakcji, o które większość osób nie podejrzewałaby Śląska. Zapraszamy zatem na spacer po tym malowniczym miejscu!
Radiostacja
Pierwszym obowiązkowym punktem, który trzeba "odhaczyć" w Gliwicach, jest oczywiście Radiostacja. To prawdziwa wizytówka miasta, która swoją bogatą historią od lat przyciąga wielu turystów. Warto wiedzieć, że pierwsza gliwicka Radiostacja powstała w roku 1925, czyli dokładnie 94 lata temu. Miała ona służyć zwiększeniu zasięgu wrocławskiej rozgłośni. Dziś, prawie sto lat później, Radiostacja została przejęta przez Muzeum w Gliwicach. Obecnie służy ona celom naukowym – Radiostacja zachowała bowiem prawie kompletny ekwipunek techniczny! Oprócz tego pełni ona także funkcje reprezentatywne. Wieża została ozdobiona diodami LED, które nocą gwarantują zapierający dech w piersiach widok.
Palmiarnia
Swego czasu stolica Górnego Śląska została okrzyknięta mianem Wysp Kanaryjskich. To wszystko za sprawą palm, które dumnie stanęły na katowickim rynku. Nie wszyscy wiedzą, że słynne palmy, czyli – profesjonalnie mówiąc – feniksy kanaryjskie, zostały wypożyczone właśnie z gliwickiej Palmiarni! Nie ulega wątpliwości, że to magiczne miejsce to obowiązkowy punkt na mapie Gliwic. O Palmiarni pisaliśmy już kiedyś tutaj. Miejsce to liczy ponad 5600 zachwycających roślin, a najstarsze z nich mają po 150 lat! Żeby tego było mało, w Palmiarni znajduje się także pawilon akwarystyczny. Oznacza to, że na terenie budynku możemy spotkać na przykład żółwie, papugi i płaszczki. I po co komu wycieczki za granicę? Wakacje pod palmą w towarzystwie uroczych gadów i ptaków można spędzić w Gliwicach.
Kolejkowo
W Gliwicach nie zabraknie także atrakcji dla najmniejszych milusińskich. Jeśli Wasze dzieci są fanami słynnego Tomka – animowanego pociągu, koniecznie musicie odwiedzić Kolejkowo. Dlaczego warto? Przede wszystkim dlatego, że Kolejkowo jest największą makietą kolejową w Polsce. Dodatkowo atrakcje umiejscowione na makiecie zostały pomniejszone 25 razy! Robi wrażenie, prawda? W Kolejkowie czekają takie przygody, jak udział w akcji ratunkowej, obserwacja wiejskiego życia, a także wcielenie się w rolę leśniczego, mechanika, czy cyrkowca! O Kolejkowie również pisaliśmy - możecie poczytać o nim tutaj.
Galeria Figur Stalowych
Jeśli styl cyberpunkowy jest Ci bliski, nie możesz przejść obojętnie obok Galerii Figur Stalowych. W tym miejscu znajdziesz jedyne w swoim rodzaju rzeźby wykonane z recyklingu metalowego! Konkretniej będą tam na Ciebie czekać postaci z bajek, politycy, muzycy, celebryci, zwierzęta… Wszyscy wykonani z metalowych części. Jeśli zatem zawsze marzyłeś o wycieczce do Madame Tussauds, ale nie po drodze Ci do Londynu, może skusisz się na Gliwice? W związku z ogromnym zainteresowaniem, galeria została otwarta na czas nieokreślony. Więcej na ten temat możecie przeczytać we wcześniejszym artykule - tutaj.
Kąpielisko leśne
Wszyscy z utęsknieniem czekamy na lato. Grzechem byłoby więc nie wspomnieć o Kąpielisku Leśnym, czynnym w Gliwicach w okresie letnim. Na terenie kąpieliska możemy korzystać z trzech basenów o różnej wielkości. Żeby tego było mało, możemy także spędzić czas na boisku do siatkówki plażowej i polu do paintballa. W Kąpielisku Leśnym przygotowano też coś specjalnie dla maluchów – brodzik i plac zabaw. Prawdziwą atrakcją dla dzieciaków jest jednak zjeżdżalnia, mająca aż 73 metry!
fot. kapieliskolesne.pl
Zamek piastowski
Po całym dniu rozrywki warto zaczerpnąć też trochę historii. Zamek piastowski sięga pamięcią do początków XIV wieku. Obecnie jest jednym z najstarszych zabytków miasta Gliwice. Zamek piastowski od początków istnienia spełniał różne funkcje. I o ile funkcja arsenału aż tak nie dziwi, o tyle spełnianie się w roli więzienia może już lekko szokować. W Zamku piastowskim na dzień dzisiejszy możemy podziwiać dzieła z dziedziny historii i archeologii. Oprócz pamiątek z okresu Powstań Śląskich, dokumentacji miasta i eksponatów z działalności Związku Polaków w Niemczech, możemy tu znaleźć także zbroje i miecze samurajskie oraz miecze koreańskie i chińskie.
fot. muzeum.gliwice.pl
Rynek
Grzechem byłoby nie zwiedzić również przepięknego rynku, którym może pochwalić się to miasto. Wszyscy przecież znają gliwicką fontannę – Neptuna, czyż nie? Kamienice otaczające rynek sięgają pamięcią nawet do XIX wieku. Zostały one poważnie zniszczone w trakcie drugiej wojny światowej. Dopiero kilka lat temu przeszły modernizację, odzyskując przedwojenne piękno. Warto także wspomnieć, że na samym środku rynku znajduje się przepiękny ratusz. Z ciekawostek można dodać, że w roku 2010, podczas prac archeologicznych, na gliwickim rynku znaleziono… studnię. Jak widać gliwicki rynek pełen jest architektonicznych perełek, które są prawdziwą ozdobą tego miasta.
fot. Adrian Wdowiak
Cóż więcej można dodać? Śląsk z całą pewnością nie jest nudny, a już na pewno nie Gliwice! Znajdziecie tam całą masę niesamowitych atrakcji.
To co, w drogę?
Dzisiaj przedstawiamy Wam ciekawą atrakcje, w której znajdziecie prawdziwe cuda stworzone przez naturę...
Niesamowita jest historia powstania Cieszyna - poznajcie Bolka, Leszka i Cieszka…
Skomentuj artykuł