Spacerem przez... Grudziądz!
Dziś opisujemy bardzo ciekawe miasto Grudziądz, którego historia sięga czasów pierwszych Piastów. Położone jest na Pomorzu Nadwiślańskim, w województwie kujawsko-pomorskim. Rozciąga się tuż przy prawym, malowniczym brzegu Wisły stanowiącym naturalną, wschodnią granicę Ziemi Chełmińskiej. Nie brakuje tu zabytków oraz nowoczesnych form rozrywki. Atrakcje tego miasta z pewnością zadowolą całą rodzinę. Zdradzimy Wam co powinno stać się tu obowiązkowym punktem wycieczki:
Stare miasto
Zwiedzanie tego miasta powinniście rozpocząć od Starówki, która wprowadzi Was w średniowieczny klimat. Główny element to oczywiście Rynek, o prostokątnym kształcie. W połowie XIX wieku został wybrukowany kostką granitową i bazaltową. Niegdyś znajdowały się tu drewniane kamieniczki do XVI wieku, lecz w wyniku licznych pożarów uległy zniszczeniu. Jednak obecna zabudowa również budzi podziw turystów i przynosi dumę mieszkańcom. Rynek otaczają budynki zrekonstruowane po II wojnie światowej w stylu barokowym z reprezentacyjnymi szczytami. Na uwagę zasługuje kamienica ”Pod Łabędziem”, powstała z połączenia dwóch lub więcej domów z XVI/XVII wieku. Jej cechą charakterystyczną jest godło z łabędziem. Wewnątrz budynku zachowały się obramowanie kominka oraz klatką schodową z fantazyjną balustradą.
Spichlerze
Pierwsze tego typu murowane spichlerze powstały w XIV wieku i stanowiły, podobnie jak dziś, zwarty ciąg. Ich główną funkcją było magazynowanie zbiorów zbożowych oraz obrona mieszkańców. Te unikatowe budynki o średniowiecznej genezie znajdują się tuż przy Wiśle. Wewnątrz w doskonałym stanie zachowały się konstrukcje drewniane i stropy belkowe. Warto zwrócić uwagę na kule armatnie wmurowane w elewacje zewnętrzne. Ceglane lico ścian wspartych potężnymi przyporami robi wrażenie. Jedynymi elementami dekoracyjnymi były godła, którymi oznaczano tego typu budynki. Do naszych czasów zachowała się Alegoria Handlu z 1771 roku.
Wieża Klimek
Warto wiedzieć, że budowla znajduje się na najwyższym wzniesieniu w Grudziądzu. W latach 1260-1299 zakon krzyżacki wzniósł tu zamek obronny. Zbudowany na planie czworoboku z najważniejszymi pomieszczeniami w południowym skrzydle - refektarz, kaplica oraz z dormitorium od zachodu. W północnej i wschodniej części znajdowały się pomieszczenia gospodarcze, m.in. kuchnia, piekarnia, browar i szpital. Na dziedzińcu zamku zbudowano wolnostojącą wieżę obronną zwaną Klimkiem, która w czasie pokoju służyła również jako więzienie. Wykopano tu również głęboką na 50 m studnię. Zamek wielokrotnie był niszczony, głównie w okresie wojen szwedzkich. Została po nim tylko wieża Klimek oraz studnia. Jednak i Klimka ostatecznie wysadziły oddziały niemieckie 5 marca 1945 roku. W latach 2013-2014 relikty zamku krzyżackiego poddano rewitalizacji. W efekcie wyeksponowano mury oraz zbudowano wieżę widokową wzorowaną na dawnej. Wznosi się ona na wysokość 23 metrów i można z jej tarasu podziwiać wspaniałą panoramę, jaka roztacza się na miasto i dolinę Wisły.
fot. grudziadz.pl
Mury miejskie
Mury te zostały zbudowane na początku XIV wieku. Posiadały aż 5 bram: Wodną, Toruńską, Boczną, Łasińską i Zamkową, której szyja bramna łączyła się z przedzamczem. Wzniesiono na nich 10 wież. Przez wieki były systematycznie rozbudowywane i umacniane. Pod koniec XIX wieku, wskutek rozbudowy miasta, częściowo je rozebrano. Zachował się jedynie południowo-wschodni fragment narożnika z przyziemiem baszty oraz wieżyczka wodociągowa, którą czerpano wodę z kanału Trynka. Dawną fosą przebiegał trakt spacerowy, gdzie można było przejść bezpośrednio nad Wisłę.
fot. grudziadz.pl
Pałac Opatek - Muzeum
Zbudowany został razem z klasztorem w 1730 roku. Pełnił rolę furty klasztornej. Murowany z cegły, otynkowany, piętrowy na wysokich piwnicach, w stylu barokowym budzi podziw turystów. Elewacja jest bogato zdobiona niszami muszlowymi, w których znajdują się rzeźby ośmiu świętych zakonników i zakonnic benedyktyńskich. Między oknami parteru i piętra elewację ozdobiono znajduje się dekoracją o motywach roślinnych. Obecnie pałac jest siedzibą Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi i łączy 130 lat tradycji. Mieszczą się tu bogate zbiory, zabytki, kolekcje i ludzie, którzy tworzyli historię miasta. Oficjalnie instytucja otwarta została 15 czerwca 1884 roku i nieprzerwanie działa do dnia dzisiejszego.
fot. grudziadz.pl
Twierdza
Z pewnością bardzo ciekawą atrakcją jest system fortów pochodzących z XIX wieku. Twierdzę wybudowano na rozległym płaskowyżu 1,5 km na północ od centrum miasta, w najwyższym punkcie skarpy wiślanej. Głównym zadaniem była osłona Grudziądza i strategicznego mostu na Wiśle w wypadku działań nieprzyjaciół. Jej centralnym punktem jest Cytadela, czyli forteca w północnej części miasta, której budowa rozpoczęła się w 1776 roku z rozkazu króla Prus Fryderyka II. Do dziś wiele tego typu budowli zachowało się w całkiem dobrym stanie. Fragmenty fortyfikacji są dostępne dla zwiedzających.
fot. Marcin Dobrzański
Mega Park
To obowiązkowa atrakcja dla najmłodszych. Powstała w 1997 roku i z każdym rokiem przynosiła coraz to nowsze niespodzianki. Znajduje się tu m.in Zoo, Dziki Zachód czyli Miasteczko Westernowe Kansas, Mexico City, Kraina Baśni, Bajek i Legend, Safari, Dinozaury, Jurajska Ścieżka Edukacyjna, Bedrock City (kraina Flinstonów), Magiczny Świat Asteriksa i Obeliksa, Kraina Mega Owadów, Kraina Stworzeń Morskich oraz Daltonowo. Kolejne lata również przynoszą modernizację i renowację obiektów, aby były jak najbardziej kolorowe, zadbane i bezpieczne. To niewątpliwie prawdziwy zakątek radości dla Waszych pociech. Tylko pamiętajcie żeby nie spędzić tu całego dnia, bo jest jeszcze wiele innych fantastycznych miejsc do zwiedzania!
fot. mega-park.pl
Brama Wodna
Bardzo ciekawym obiektem miasta jest Brama Wodna. Stanowi ona wizytówkę Grudziądza. Zbudowana została na początku XIV wieku. Niestety została spalona w 1659 roku. Po drugiej wojnie światowej zdecydowano ją odbudować, jednak na skutek innej elewacji straciła już swój gotycki charakter. Wbudowano ją we fragmencie murów miejskich i połączono ze spichlerzami. Dzięki niej można było wjeżdżać do miasta i zamku z Placu Portowego. Obecnie mieszczą się tu wydziały Urzędu Miejskiego. Charakterystyczną cechą prostokątnej Bramy Wodnej to łuk półkolisty. W 2005 roku pojawiła się tutaj rzeźba flisaka autorstwa Ryszarda Kaczora, a obok niej powstał tzw. "Park Miast" - zbiór tablic ulic z różnych miast Polski i Europy, które w treści kryją ul. Grudziądzką.
Grudziądz to miasto, które zachwyca o każdej porze roku. Gdy za oknem pada śnieg można wybrać się na lodowisko lub odwiedzić Planetarium, a w upalne dni można spędzić dzień nad zachwycającym Jeziorem Rudnickim.
“Biała dama” - na pewno słyszeliście to określenie nie jeden raz w swoim życiu. A czy wiecie dokładnie z jaką legendą jest związana ta budząca strach
Każdy zamek zazwyczaj posiada swoją legendę, która związana jest z jakimś duchem albo skarbem. A jak było w przypadku Zamku Królewskiego w Olsztynie?
Skomentuj artykuł