Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Grudziądz!

Dodano 12.09.2022 12:00

Dziś opisujemy bardzo ciekawe miasto Grudziądz, którego historia sięga czasów pierwszych Piastów. Położone jest na Pomorzu Nadwiślańskim, w województwie kujawsko-pomorskim. Rozciąga się tuż przy prawym, malowniczym brzegu Wisły stanowiącym naturalną, wschodnią granicę Ziemi Chełmińskiej. Nie brakuje tu zabytków oraz nowoczesnych form rozrywki. Atrakcje tego miasta z pewnością zadowolą całą rodzinę. Zdradzimy Wam co powinno stać się tu obowiązkowym punktem wycieczki:

 

Stare miasto

Zwiedzanie tego miasta powinniście rozpocząć od Starówki, która wprowadzi Was w średniowieczny klimat. Główny element to oczywiście Rynek, o prostokątnym kształcie. W połowie XIX wieku został wybrukowany kostką granitową i bazaltową. Niegdyś znajdowały się tu drewniane kamieniczki do XVI wieku, lecz w wyniku licznych pożarów uległy zniszczeniu. Jednak obecna zabudowa również budzi podziw turystów i przynosi dumę mieszkańcom. Rynek otaczają budynki zrekonstruowane po II wojnie światowej w stylu barokowym z reprezentacyjnymi szczytami. Na uwagę zasługuje kamienica ”Pod Łabędziem”, powstała z połączenia dwóch lub więcej domów z XVI/XVII wieku. Jej cechą charakterystyczną jest godło z łabędziem. Wewnątrz budynku zachowały się obramowanie kominka oraz klatką schodową z fantazyjną balustradą.


  


Spichlerze

Pierwsze tego typu murowane spichlerze powstały w XIV wieku i stanowiły, podobnie jak dziś, zwarty ciąg. Ich główną funkcją było magazynowanie zbiorów zbożowych oraz obrona mieszkańców. Te unikatowe budynki o średniowiecznej genezie znajdują się tuż przy Wiśle. Wewnątrz w doskonałym stanie zachowały się konstrukcje drewniane i stropy belkowe. Warto zwrócić uwagę na kule armatnie wmurowane w elewacje zewnętrzne. Ceglane lico ścian wspartych potężnymi przyporami robi wrażenie. Jedynymi elementami dekoracyjnymi były godła, którymi oznaczano tego typu budynki. Do naszych czasów zachowała się Alegoria Handlu z 1771 roku.


  


Wieża Klimek

Warto wiedzieć, że budowla znajduje się na najwyższym wzniesieniu w Grudziądzu. W latach 1260-1299 zakon krzyżacki wzniósł tu zamek obronny. Zbudowany na planie czworoboku z najważniejszymi pomieszczeniami w południowym skrzydle - refektarz, kaplica oraz z dormitorium od zachodu. W północnej i wschodniej części znajdowały się pomieszczenia gospodarcze, m.in. kuchnia, piekarnia, browar i szpital. Na dziedzińcu zamku zbudowano wolnostojącą wieżę obronną zwaną Klimkiem, która w czasie pokoju służyła również jako więzienie. Wykopano tu również głęboką na 50 m studnię. Zamek wielokrotnie był niszczony, głównie w okresie wojen szwedzkich. Została po nim tylko wieża Klimek oraz studnia. Jednak i Klimka ostatecznie wysadziły oddziały niemieckie 5 marca 1945 roku. W latach 2013-2014 relikty zamku krzyżackiego poddano rewitalizacji. W efekcie wyeksponowano mury oraz zbudowano wieżę widokową wzorowaną na dawnej. Wznosi się ona na wysokość 23 metrów i można z jej tarasu podziwiać wspaniałą panoramę, jaka roztacza się na miasto i dolinę Wisły.


  

fot. grudziadz.pl


Mury miejskie

Mury te zostały zbudowane na początku XIV wieku. Posiadały aż 5 bram: Wodną, Toruńską, Boczną, Łasińską i Zamkową, której szyja bramna łączyła się z przedzamczem. Wzniesiono na nich 10 wież. Przez wieki były systematycznie rozbudowywane i umacniane. Pod koniec XIX wieku, wskutek rozbudowy miasta, częściowo je rozebrano. Zachował się jedynie południowo-wschodni fragment narożnika z przyziemiem baszty oraz wieżyczka wodociągowa, którą czerpano wodę z kanału Trynka. Dawną fosą przebiegał trakt spacerowy, gdzie można było przejść bezpośrednio nad Wisłę.


  

fot. grudziadz.pl


Pałac Opatek - Muzeum

Zbudowany został razem z klasztorem w 1730 roku. Pełnił rolę furty klasztornej. Murowany z cegły, otynkowany, piętrowy na wysokich piwnicach, w stylu barokowym budzi podziw turystów. Elewacja jest bogato zdobiona niszami muszlowymi, w których znajdują się rzeźby ośmiu świętych zakonników i zakonnic benedyktyńskich. Między oknami parteru i piętra elewację ozdobiono znajduje się dekoracją o motywach roślinnych. Obecnie pałac jest siedzibą Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi i łączy 130 lat tradycji.  Mieszczą się tu bogate zbiory, zabytki, kolekcje i ludzie, którzy tworzyli historię miasta. Oficjalnie instytucja otwarta została 15 czerwca 1884 roku i nieprzerwanie działa do dnia dzisiejszego. 


  

fot. grudziadz.pl


Twierdza

Z pewnością bardzo ciekawą atrakcją jest system fortów pochodzących z XIX wieku. Twierdzę wybudowano na rozległym płaskowyżu 1,5 km na północ od centrum miasta, w najwyższym punkcie skarpy wiślanej. Głównym zadaniem była osłona Grudziądza i strategicznego mostu na Wiśle w wypadku działań nieprzyjaciół. Jej centralnym punktem jest Cytadela, czyli forteca w północnej części miasta, której budowa rozpoczęła się w 1776 roku z rozkazu króla Prus Fryderyka II. Do dziś wiele tego typu budowli zachowało się w całkiem dobrym stanie. Fragmenty fortyfikacji są dostępne dla zwiedzających.



fot. Marcin Dobrzański

 

Mega Park

To obowiązkowa atrakcja dla najmłodszych. Powstała w 1997 roku i z każdym rokiem przynosiła coraz to nowsze niespodzianki. Znajduje się tu  m.in Zoo, Dziki Zachód czyli Miasteczko Westernowe Kansas, Mexico City, Kraina Baśni, Bajek i Legend, Safari, Dinozaury, Jurajska Ścieżka Edukacyjna, Bedrock City (kraina Flinstonów), Magiczny Świat Asteriksa i Obeliksa, Kraina Mega Owadów, Kraina Stworzeń Morskich oraz Daltonowo. Kolejne lata również przynoszą modernizację i renowację obiektów, aby były jak najbardziej kolorowe, zadbane i bezpieczne. To niewątpliwie prawdziwy zakątek radości dla Waszych pociech. Tylko pamiętajcie żeby nie spędzić tu całego dnia, bo jest jeszcze wiele innych fantastycznych miejsc do zwiedzania!


    

fot. mega-park.pl


Brama Wodna

Bardzo ciekawym obiektem miasta jest Brama Wodna. Stanowi ona wizytówkę Grudziądza. Zbudowana została na początku XIV wieku. Niestety została spalona w 1659 roku. Po drugiej wojnie światowej zdecydowano ją odbudować, jednak na skutek innej elewacji straciła już swój gotycki charakter. Wbudowano ją we fragmencie murów miejskich i połączono ze spichlerzami. Dzięki niej można było wjeżdżać do miasta i zamku z Placu Portowego. Obecnie mieszczą się tu wydziały Urzędu Miejskiego. Charakterystyczną cechą prostokątnej Bramy Wodnej to łuk półkolisty. W 2005 roku pojawiła się tutaj rzeźba flisaka autorstwa Ryszarda Kaczora, a obok niej powstał tzw. "Park Miast" - zbiór tablic ulic z różnych miast Polski i Europy, które w treści kryją ul. Grudziądzką.




Grudziądz to miasto, które zachwyca o każdej porze roku. Gdy za oknem pada śnieg można wybrać się na lodowisko lub odwiedzić Planetarium, a w upalne dni można spędzić dzień nad zachwycającym Jeziorem Rudnickim. 


Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułLegenda o Białej Damie z rawskiego zamkuLegenda o Białej Damie z rawskiego zamku
Dodano 03.10.2022 12:00

“Biała dama” - na pewno słyszeliście to określenie nie jeden raz w swoim życiu. A czy wiecie dokładnie z jaką legendą jest związana ta budząca strach

Następny artykuł >Legenda o skarbach olsztyńskichLegenda o skarbach olsztyńskich
Dodano 22.08.2022 12:00

Każdy zamek zazwyczaj posiada swoją legendę, która związana jest z jakimś duchem albo skarbem. A jak było w przypadku Zamku Królewskiego w Olsztynie?

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram