Spacerem przez... Kraków!
Przez wielu uważane za najpiękniejsze miasto w Polsce. Niektórzy wciąż nie mogą się pogodzić z utratą przez niego statusu stolicy kraju. Kraków to miasto z historią, które wciąż potrafi zaskakiwać z każdą kolejną wizytą. Na czym skupić się przy planowaniu wycieczki do największego miasta małopolski? Co warto zobaczyć? Przeczytajcie nasze propozycje!
1. Brama Floriańska
Na tle innych polskich miast Kraków wyróżnia imponująca architektura budynków oraz klimatyczne uliczki. Jednym z symboli tego miasta jest Brama Floriańska, która wita wszystkich turystów podążających w kierunku centrum od dworca głównego. Obiekt powstały przy końcu XIII wieku zamyka ulicę Floriańską od północy. Ta przepiękna średniowieczna budowla licząca 35 metrów wysokości nazywana była niegdyś Basztą Kuśnierzy, gdyż była przez nich broniona. Na przestrzeni historii składowała ona stajnie miejskie, a także przechowywano w niej zboże. Aktualnie jest miejscem, w którym miejscowi artyści starają się sprzedawać swoje obrazy czy rękodzieła. Prace są przez nich wywieszane na murze obronnym, co w znacznym stopniu przyczynia się do rozpoznawalności bramy już z daleka. Turyści znajdą tutaj zatem wszelkie rodzaje sztuki najwyższych lotów m.in. obrazy koni, urokliwe pejzaże czy też morskie i górskie widoki.
2. Barbakan zwany Rondlem
Wprost przed Bramą Floriańską, odwiedzający Kraków powinni zwrócić uwagę na jeden z najcenniejszych zabytków miasta – Barbakan. Wzniesiony w XV wieku budynek obronny, wybudowany w stylu gotyckim został stworzony w obawie przed wołosko-tureckim najazdem po klęsce króla Jana Olbrachta, w lasach bukowińskich. Na trzech kondygnacjach Barbakanu rozmieszczonych jest 130 otworów strzelniczych, a znajdujących się tam siedem wieżyczek stanowiło doskonałe punkty obserwacyjne. Wokół warowni rozciągała się fosa o 3 metrowej głębokości i szerokości dochodzącej do 26 metrów od strony północno – zachodniej. Dno fosy wyłożono kamiennymi płytami, a wodę doprowadzano do niej z pobliskiej Rudawy. Barbakan posiadał dwie bramy, jedną od strony dzisiejszego Kleparza i drugą prowadzącą do Bramy Floriańskiej. Wewnątrz obiekt był praktycznie pusty, a wszystko to po to, żeby w razie zagrożenia można było zgromadzić w środku liczne wojsko. Aktualnie budowla stanowi niesamowitą atrakcję Krakowa i przyciąga wielu turystów, wśród których znajdują się również pasjonaci historii.
3. Wawel
Dla większości Polaków, którzy do tej pory nie mieli możliwości odwiedzić Krakowa to Wawel stanowi jego wizytówkę. Trudno się dziwić! To położone nad Wisłą wzgórze jest pomnikiem narodowej historii, a także skarbnicą wiedzy o naszym kraju. Na jego terenie znajduje się Katedra na Wawelu, gdzie umieszczone są groby królewskie, udostępnione do zwiedzania. Turyści powinni zwrócić uwagę na znajdujący się tam Dzwon Zygmunta – to najsłynniejszy i największy polski dzwon, który używany jest przy okazji uroczystości kościelnych oraz narodowych. Zwiedzający nie mogą zapomnieć o Zamku Królewskim na Wawelu wraz z cudownymi krużgankami widocznymi na dziedzińcu. Niegdyś – miejsce zamieszkania władców Polski, dziś – atrakcja dla przybyłych gości, którzy mogą na własne oczy zobaczyć, jak wyglądały prawdziwe Komnaty Królewskie ze słynnymi dekoracjami Zygmunta Augusta. Wewnątrz Zamku znajduje się także Skarbiec Koronny i Zbrojownia. Uwagę turystów przyciąga wystawa pt. „Wawel Zaginiony”. Ostatnim elementem Wawelu i (chyba tym najbardziej pożądanym przez najmłodszych) jest Smocza Jama – zabytkowa jaskinia zamieszkiwana niegdyś przez groźnego smoka, który aktualnie...stoi obok niej ziejąc bardzo realistycznym płomieniem.
4. Rynek Główny
Każdy kto decyduje się wybrać do Krakowa, wręcz zobowiązany jest do wyprawy na rynek. Miejsce to wprost zachwyca swoją różnorodnością. Oprócz wybudowanego w stylu romańskim, Kościoła Mariackiego stanowiącego centralną część placu, turyści mogą odwiedzić także zabytkowe Sukiennice. Na dole rozmieszczone są stragany z biżuterią, rękodziełem i pamiątkami, a na górze goście mają okazję zapoznać się z wystawami Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku, gdzie mogą oglądać dzieła m. in. Henryka Siemiradzkiego, Jacka Chełmońskiego, Jana Matejki, Aleksandra Gierymskiego czy też Władysława Podkowińskiego. Oprócz tego krakowski rynek jest idealnym miejscem na rodzinne spacery (bez względu na porę dnia), a ilość restauracji, pubów i klubów znajdujących się w tym obszarze sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.
5. Muzeum Inżynierii Miejskiej
Chcąc odkryć tajemnice przemysłu miejskiego, pozycją obowiązkową na liście rzeczy do odwiedzenia w Krakowie powinno być Muzeum Inżynierii Miejskiej, gdzie turyści mają możliwość podziwiania eksponatów z zakresu rozwoju komunikacji miejskiej, elektrowni, gazownictwa, gospodarki komunalnej oraz zabytków historii techniki. Do wystaw stałych należą:
-
„Wokół koła”, gdzie goście mogą zasięgnąć wiedzy z
różnych dziedzin nauki połączonych jednym elementem – kołem.
Można tutaj podnieść 115 kilogramowy silnik za pomocą
wielokrążków, pojeździć rowerem o kwadratowych kołach, zbudować
basztę czy podnieść windę napędzaną kołem deptakowym.
-„Tramwaje na Wawrzyńca” to wystawa, gdzie można zobaczyć aż 11 historycznych wozów tramwajowych. Całość ekspozycji uzupełniona jest przez plansze prezentujące rozwój sieci tramwajowej od czasów uruchomienia pierwszego tramwaju.
- „Drukarstwo Krakowskie XV-XX wieku” to wystawa, gdzie odwiedzający mają okazję zapoznać się z historią drukarstwa począwszy od najstarszych technik i urządzeń drukarskich. Goście będą mieli okazję ujrzeć na własne oczy zabytkowe druki, a także zobaczą filmy ilustrujące proces powstawania dawnych czasopism i gazet.
Muzeum Inżynierii Miejskiej to miejsce, które zafascynuje każdego bez względu na zainteresowania. Dla najmłodszych organizowane są tu także lekcje muzealne, dzięki którym dzieci mają okazję za pomocą eksperymentów i zabawy poznać podstawy pozwalające im zaznajomić się z główną tematyką miejsca.
6. Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema
Częścią wyżej wspomnianego Muzeum Inżynierii Miejskiej jest Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, gdzie mali odkrywcy mogą zapoznać się ze zjawiskami otaczającymi ich we współczesnym świecie. Do dyspozycji gości jest m. in. pryzmat, który za pomocą światła słonecznego potrafi wyczarować malowniczą tęczę czy kalejdoskop czyli układ luster, w którym goście mogą przejrzeć się z każdej strony. Ogród dysponuje też wieloma urządzeniami interaktywnymi z różnych dziedzin nauki tj. mechaniki, optyki, akustyki, magnetyzmu czy hydrostatyki. Na miejscu odbywają się również lekcje o zróżnicowanej tematyce np. „Mroźne eksperymenty”, gdzie uczniowie sprawdzą jak zachowują się substancje w ekstremalne niskiej temperaturze czy „Trąbka kibicka”, która zaprezentuje najmłodszym aspekty dotyczące akustyki.
7. Park Wodny
W trakcie zwiedzania miasta nie należy skupiać się tylko i wyłącznie na walorach historycznych czy edukacyjnych. Dobrym sposobem na aktywne spędzenie czasu z rodziną jest wycieczka do Parku Wodnego. Na miejscu, na głodnych wrażeń, czekają ekstremalne zjeżdżalnie różniące się długością oraz szybkością zjazdu. Na terenie parku można znaleźć strefy sprzyjające uprawianiu aktywnych sportów wodnych np. koszykówki, siatkówki czy piłki wodnej. Dla najmłodszych przygotowano kolorowy brodzik, w którym znajduje się statek piratów wraz z chlapiącymi wodą zwierzakami. Spragnieni relaksu mogą wypocząć w jacuzzi, poddać się hydromasażom, jak również wypocić się w aromatycznych saunach. Park Wodny zapewnia idealną rozrywkę dla całej rodziny, a dzięki ilości posiadanych elementów, zwiedzenie i skorzystanie ze wszystkich atrakcji zajmie dobre kilka godzin!
8. Centrum Nauki i Zabawy „Klockoland”
Każdy na etapie swojego dzieciństwa lubił kreować budowle i postaci z klocków. Teraz dzięki wizycie w Centrum Nauki i Zabawy „Klockoland” można zafundować sobie powrót do najmłodszych lat! Na miejscu można nie tylko stworzyć własne obiekty za pomocą klocków LEGO, ale także sterować znajdującymi się tam eksponatami, których jest naprawdę sporo. Dzieci mogą pobawić się wykreowanym z klocków białym pociągiem „Pendolino”, pograć na LEGO-gitarze, a także sprawdzić swoich sił i powstrzymać znanego z „Władcy Pierścieni” Saurona przed pokonaniem Drużyny Pierścienia! W obiekcie organizowane są weekendowe spotkania tematyczne oraz interaktywne lekcje dla najmłodszych odbywające się z udziałem wyszkolonych animatorów. Wycieczka do Klockolandu do świetne miejsce dla każdego bez względu na wiek. Dzieci mogą się wyszaleć i puścić wodzę swojej wyobraźni, a rodzice mają możliwość wyruszyć w sentymentalną podróż w przeszłość i być może odtworzą budowle stworzone za ich najmłodszych lat.
9. Muzeum Lotnictwa Polskiego
Entuzjastów podniebnych podróży, a także ludzi zafascynowanych historią, Kraków zaprasza do Muzeum Lotnictwa Polskiego, gdzie odwiedzający mogą zapoznać się z wieloma eksponatami widowiskowych samolotów, śmigłowców, szybowców, motoszybowców, silników lotniczych oraz zobaczyć niezwykle ciekawe wystawy czasowe. Większość eksponatów stanowią przekazane do muzeum egzemplarze ,wycofane z użytku przez wojsko lub władze państwowe. Część z nich trafiła tam jednak dzięki wymianie z innymi muzeami na świecie. Obiekt posiada m.in. 25 niemieckich samolotów z kolekcji Hermanna Göringa, a także ocalałe eksponaty z okresu wojny wietnamskiej czy kampanii wrześniowej. Oprócz zwiedzania goście mogą wziąć udział w tematycznych lekcjach edukacyjnych, dzięki którym mogą poznać zasady działania podniebnych maszyn, a także zainteresować się popularnym ostatnio modelarstwem, z którego prowadzone są warsztaty. Wybierając się do Krakowa wizytę w Muzeum Lotnictwa Polskiego należy uznać za obowiązkową. Ilość maszyn znajdujących się na jego terenie trudno zliczyć, więc na zwiedzenie całego muzeum poleca się zarezerwowanie kliku godzin. Jedno jest pewne – warto!
10. Papugarnia przy Rynku Głównym
Atrakcja, którą można nazwać nową, ale także jedyną w swoim rodzaju! Papugarnia to miejsce, w którym można podziwiać ponad 250 gatunków wielobarwnych papug pochodzących z różnych części świata. Miejsce przeznaczone jest dla ludzi, którzy kochają zwierzęta i nie boją się z nimi obcować. W trakcie wizyty w papugarni odwiedzający będą mogli nakarmić ptaki, sprawić, aby usiadły one na ich ramionach czy nawet z nimi porozmawiać! Jest to doskonała okazja, aby zobaczyć egzotyczne rodzaje zwierząt, a także oswoić dzieci z niespotykanym dotąd rodzajem kolorowych ptaków.
Kraków to miasto wyjątkowe. Nic dziwnego, że to właśnie ono było niegdyś stolicą kraju. Przez wielu uważane jest za najbardziej magiczne miejsce w Polsce, stale przyciągające tłumy turystów pochodzących z całego świata. Patrząc na jego historię, architekturą oraz ilość atrakcji, wprost trudno się dziwić. Nie pozostaje nic innego jak spakować plecaki i wybrać się na niesamowitą przygodę do tego urokliwego miejsca!
Lubicie festiwale? My bardzo. Kojarzą nam się z rodzinną zabawą, muzyką, konkursami i ciekawymi występami. Już niebawem odbędzie się siódma edycja Fes
Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90. a co jest jego głównym symbolem? Z pewnością to wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionym
Skomentuj artykuł